2012. március 13., kedd

Póréhagyma krémleves





Ezt a receptet az egyik kedvenc receptes könyvemben találtam pár éve, gondoltam kipróbálom, hisz krémlevest még úgysem csináltam. Nem bántam meg, mert nagyon finom lett, és azóta nagyon sokszor elkészítettem már, persze a recepten egy kicsit csiszoltam


Hozzávalók:
-1 szép szál póréhagyma
-30 dkg burgonya
-3 gerezd fokhagyma
-2 evőkanál olaj
-8 dl zöldségleves
-2 dl tejszín
-1 csipet cukor
-só, bors
-kakukkfű

Elkészítés:
A zöldségeket megtisztítjuk, a pórét felkarikázzuk, a burgonyát kockákra vágjuk. Az olajat felforrósítjuk, rádobjuk a póréhagymát és megfonnyasztjuk, aztán a zúzott fokhagymát is megpirítjuk rajta. Hozzáadjuk a burgonyát és pár percig együtt pároljuk őket. Felöntjük a zöldséglevessel, belecsorgatjuk a tejszínt, majd sózzuk, borsozzuk. Addig főzzük, míg a burgonya megpuhul. Ha kész kakukkfűvel és egy csipet cukorral ízesítjük. Mixerrel pépesítjük, pirított kenyérkockával, vagy reszelt sajttal, vagy mindkettővel tálaljuk.

2012. március 11., vasárnap

Mágnás diós pite

            
Imádom ezt a receptet. Minden benne van ami egy sütiben jó. A linzertészta, a dió, a lekvár. Mennyei. Bármikor meg tudnám enni.

Hozzávalók:
-30 dkg liszt
-1 csomag sütőpor
-22 dkg vaj
-10 dkg cukor
-1 tojás
1 citrom
25 dkg barack-vagy málnalekvár
A tetejére:
-20 dkg cukor
-3 tojás
-15 dkg darált dió
-1 csomag vaníliás cukor

Elkészítés:
A lisztet a sütőporral, a vajjal, a cukorral, az egész tojással, a reszelt citromhéjjal és a citrom levével alaposan összegyúrjuk. A tésztát egy picit betesszük pihenni a hűtőbe. A krémhez a cukrot a tojások sárgájával habosra keverjük. Hozzáadjuk a darált diót és a tojások felvert habját is beleforgatjuk. A tészta háromnegyedét kinyújtjuk, sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük. (ez is 25x35 cm-es tepsiben sült)
A tésztát megkenjük lekvárral, majd rásimítjuk a diós krémet. A maradék tésztából pálcikákat sodrunk, és berácsozzuk vele a sütemény tetejét. Előmelegített sütőben 30-35 perc alatt 180 fokon sütjük. Ha kihűlt, szeleteljük.

Cukros almás pite

Sajnos a tél még mindig erőlködik, hiába akar már kitavaszodni. Ilyenkor nincs is jobb egy meleg fahéjas almás piténél. Ebben a receptben az a jó, hogy nem kell hozzá sok minden, nagyon finom, és mióta az eszemet tudom, mi így készítjük az almás pitét. Jó, lehet, hogy nem kalória szegény, de ilyen hidegben ne is legyen az.

Hozzávalók:
-50 dkg liszt
-15 dkg zsír (vagy margarin, de zsírral jobb)
-20 dkg cukor
-1 tojás
-1 csomag sütőpor
-2 dl tejföl
Töltelék:
-kb. 50 dkg reszelt alma
-10-15 dkg cukor
-őrölt fahéj
-1 evőkanál búzadara (gríz)
-kristálycukor a szóráshoz

Elkészítés:
A hozzávalókból tésztát gyúrunk, amíg elkészül a töltelék hűtőben pihentetjük. A lereszelt alma levét kinyomkodjuk, a cukor és a fahéj hozzáadásával kicsit a gázon összemelegítjük, tehát megdinszteljük. Én a cukrot és a fahéjat nem szoktam kimérni, hanem folyamatosan kóstolgatom. Pontos mennyiséget azért nem adok meg, mert az alma fajtájától is függ, hogy mennyire édes vagy savanyú. Meg ugye ki hogy szereti. Én édesen. A tészta háromnegyedét vékonyra nyújtjuk, én egy 25x35 cm-es tepsiben szoktam sütni ezt azt adagot. Akinyújtott tésztát a sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük. Nem baj ha szakad, nyugodtan foltozzuk meg, mert a végén úgyse látszik. A tésztát megszórjuk búzadarával, majd egyenletesen rákenjük az alma tölteléket. A maradék tésztát is méretre nyújtjuk, majd a többi rétegre helyezzük. Villával megszurkáljuk egészen a sütemény aljáig, majd alaposan megszórjuk kristály cukorral. Előmelegített sütőben magas hőfokon 30-35 perc alatt megsül. Akkor jó, ha a süti teteje szép rózsaszín árnyalatú lesz. Nem szabad, hogy fehér maradjon, mert akkor a közepe még nyers. Ha a széle bebarnul egy kicsit, az nem baj, mert úgyis levágjuk. Ha kisült, hagyjuk hűlni és szép kis darabokra szeleteljük fel.