2018. március 21., szerda

Burgonyás pogácsa

Ismét egy internetes recept. A Nagyi Titka oldalon találtam. Főtt burgonyával, vagy burgonyapehellyel is készíthető. Még másnap is finom, puha.

Hozzávalók:
- 0,5 kg finomliszt
- 9 dkg burgonya pehely vagy 15 dkg főtt, áttört burgonya
- 30 dkg margarin
- 2,5 dkg élesztő
- 1 csapott ek. só
- 2 db tojás sárgája
- 3,5 dl víz










Ha burgonyapelyhet használunk, kevés vízzel elkeverjük, hozzáadjuk a sót, élesztőt, a margarint a tojássárgáját és a lisztet. Ha főtt burgonyát használunk, simán összegyúrjuk a hozzávalókkal. Egy éjszakára a hűtőben hagyjuk pihenni. Ha egyből sütni akarjuk, elég meleg helyen kelni hagyni. Pihenés után a tésztát kinyújtjuk, és háromszor meghajtjuk. A hajtásokat vékonyan vajjal megkenjük. A recept nem írta, hogy pihentetni kell a hajtogatások között, ezért én nem is tettem. De ki is hagyhatjuk a hajtogatást ha sietünk. Ezután a tésztát 2 cm vastagra nyújtjuk, tetszőleges méretű pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, sütőpapíros tepsire tesszük. Tetejüket felvert tojással lekenjük, reszelt sajttal, vagy szezámmaggal megszórjuk. 200 fokos sütőben 15 percig sütjük.


Zselés szelet

Hozzávalók:
- 8 tojásból piskóta

Fehér tészta:
- 10 tojásfehérje
- 30 dkg kristálycukor
- 1 csomag zselés cukor
- 10 dkg darabolt dió
- 10 dkg darabolt csoki
- 20 dkg liszt

Krém:
- 0,5 l tej
- 4 kanál liszt
- 20 dkg vaj
- 20 dkg porcukor





Egy 35x30- as tepsiben sütjük meg a sárga, és a fehér piskótát is. A sárga piskótához kettéválasztjuk a tojásokat, a fehérjét egy csipet sóval elkezdjük habbá verni. Ha keményedik, kanalanként hozzáadunk 8 evőkanál kristálycukrot, Ha szép fényes a hab, hozzáadjuk egyenként a nyolc tojás sárgáját, tovább verjük pár percig. 8 evőkanál (nem csapott, de nem is nagyon púpos) lisztet összekeverünk egy csomag sütőporral. Két részletben keverjük a tojáshabhoz laza mozdulatokkal. Sütőpapírral bélelt tepsiben, 170 fokon tűpróbáig sütjük. Ha kész rácsra borítjuk hűlni.

A fehér tésztához a 10 tojásfehérjéből egy csipet sóval habot verünk, ha keményedik, hozzáadjuk a 30 dkg cukrot, tovább verjük. 20 dkg lisztet lazán belekeverünk, majd az apróra vágott csokit, diót és zselés cukrot is. 170 fokon tűpróbáig sütjük. Ha kész kiborítjuk hűlni.

A krémhez 4 ek. lisztből és 0,5 l tejből krémet főzünk, kihűtjük. 20 dkg vajat kikavarunk 20 dkg porcukorral. Ha a krém kihűlt, robotgéppel átkavarjuk, majd folyamatos keverés mellett, kanalanként a vajas-cukros masszához adjuk. Sima krémet keverünk belőlük.

Jöhet az összeállítás. A sárga piskótát kettévágjuk, rákenjük a krém felét, rátesszük egyben a fehér piskótát, picit megnyomkodjuk, rákenjük a krém másik felét, rátesszük a sárga piskóta másik felét.
A tetejére csokit olvasztunk pici olajjal. Érdemes egy éjszakát pihentetni mielőtt felvágjuk, hogy szépen összeálljon a sütemény.





Az Én fánkom


Hozzávalók:
- 40 dkg liszt
- 4 tojás sárgája
- 2 dl tej + 0,5 dl ha szükséges
- egy csipet só
- 7 dkg olvasztott vaj
- 1 ek. cukor
- 4 dkg élesztő











Az élesztőt a tejben felfuttatjuk. Az összes hozzávalót a vaj kivételével elkezdjük összegyúrni. Ha összeállt, fokozatosan hozzáadjuk az olvasztott vajat. Lehet, hogy elég hozzá a 2 dl tej, de lehet hogy kell tenni hozzá még egy kicsit. Nem szabad a tésztának keménynek lennie, se túl lágynak.  Szép hólyagos tésztát dagasztunk. Letakarjuk, duplájára kelesztjük kb. 45 perc alatt. Ha megkelt kiszaggatjuk, ismét letakarjuk 15 percre. Olajat melegítünk, annyit hogy a fánkok szépen tudjanak benne úszni. Dobjunk egy csipet tésztát az olajba, ha sisteregni kezd, felmelegedett. A tészta tetejébe ujjainkkal mélyedést formálunk, a mélyedéssel lefelé kerül az olajba. Fedőt teszünk rá, picit mérsékeljük a lángot, két-három percig sütjük. Levesszük a fedőt, megfordítjuk, a másik oldalát fedő nélkül barnára sütjük. Sajnos sütés közben játszani kell a láng nagyságával. Ne süljön túl lassan, mert megszívja magát az olajjal, ha túl gyorsan sül, megég kívül, belül nyers marad.
A képen látható fánk azért nem lett szalagos, mert szaggatás után nem kelesztettem. Ha gyorsabban szeretnék végezni, akkor nem kelesztem szaggatás után, ha ráérek hagyom pihenni, és szép szalagok is lesznek. De arra is figyeljünk, hogy kényelmesen elférjenek az olajban, ha szalagokat szeretnénk.
Lekvárral, simán porcukorral, csokiba mártva tálaljuk. Vagy ahogy épp kedvünk tartja.

Széll Tamás csúsztatott palacsintája

Ezt a receptet a Lidl 2017-es receptkönyvében találtam, és nagyon jól sikerült. A tölteléket kicsit átvariáltam. Ki fogom próbálni túró-csoki, és mák-szilvalekvár kombinációval is. Kicsit macerásabb mint a sima rakott palacsinta, viszont ebből kevesebbet kell sütni, hogy egy szép nagy tornyot kapjunk.

Hozzávalók:
- 3 db tojás szétválasztva
- 60 g + 20 g kristálycukor
- 1 csipet só
- 300 ml tej
- 200 g finomliszt
- 200 g baracklekvár
- 150 g darált dió
- 1 ek. vaj a sütőforma kenéséhez
- 1 narancs reszelt héja


A tojások sárgáját habosra keverjük a cukorral és a csipet sóval. hozzákeverjük a tejet, majd a liszttel is csomómentesre keverjük. Hozzáadjuk a narancs reszelt héját. Elkezdjük felverni a tojásfehérjét, ha félkemény, hozzáadjuk a 20 g kristálycukrot, majd keményre verjük. A habot óvatosan összeforgatjuk a tojásos-lisztes masszával.  A darált dióhoz keverünk ízlés szerint porcukrot, a sütőedényt kivajazzuk. ( Én egy kerek jénait használtam.) A serpenyőt felmelegítjük, egy pici zsírral megkenjük (lehet olajjal is), egy merőkanálnyi tésztát lassú tűzön megsütünk. Akkor jó, ha a teteje kezd lyukacsos lenni. Érdemes alálesni időközönként, hogy ne süljön túl a tészta alja. Ha kész, a kivajazott formánkba csúsztatjuk sült felével lefelé. Megkenjük a lekvárral, és megszórjuk a cukros dióval. Ezt így folytatjuk, míg a tészta elfogy. Az utolsó palacsintát fejjel lefele tesszük a tetejére. Spatulával kicsit lenyomkodjuk, hogy összeálljon. Alufóliával letakarjuk, és 160 fokos sütőben 15 percig sütjük. Ha kész még forrón megszórjuk porcukorral. A képeken látható palacsintát fél adagból készítettem kisebb serpenyőben. Fél adaghoz két kisebb tojást használtam.

Készítés közben:


Sütőből kivéve: